Uçan Adam

Uçan Adam

SİNOPSİS

Kerim Dağcı, 1960’larda İsviçre’ye gitti ve orada yaklaşık 30 yıl kaldı. Gençliğinden beri marjinal bir karakter olan Kerim Dağcı, 1971 yılında en küçük kızı ve babası 1 hafta arayla ölür. Bu olaylardan sonra 7 yıl köyüne gitmedi. Bu arada hobi olarak uçmaya başladı. 1992 yılında köyüne Erzurum’a döndüğünde bu spora devam etti ve Korga Dağı’ndaki İspir’den uçtu ve o günden itibaren herkes ona “uçan adam” demeye başladı.

Kerim Dağcı went to work in Switzerland in the 1960s and stayed there for about 30 years. Kerim Dagci, a marginal character since his youth, in 1971 his youngest daughter and father dies 1 week intervals. After these events, he did not go to his village for 7 years. In the meantime, he started to fly as a hobby. When he made a return to Erzurum, his village, in 1992 he has continued this sport and he made a flight from Ispir in Korga Mountain and since that day everyone started calling him the ”flying man”.

YÖNETMENİN BİYOGRAFİSİ

Oğuzhan Yıldız, 1993 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul’da liseden mezun olduktan sonra 2013 yılında Karabük Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi ama küçüklüğünden beri sinemayla ilgileniyor, radyo ve televizyona geçti. Musa Ak’ın desteğiyle belgesel film ile ilgilenmeye başladı.

Oguzhan Yıldız was born in Istanbul in 1993. After graduating from high school in Istanbul, He’s entered the Karabuk University Turkish Language and Literature section in 2013.But he’s been interested in cinema since he was a little child and he’s passed on the radio and television section in 2015. With the support of Musa Ak,he’s began to be interested in documantary film.

Uğur Ersöz 04.03.1993 yılında Manisa’nın Salihli ilçesinde doğdu. Salihli Lisesi’nden mezun oldu. Halen Safranbolu Meslek Yüksekokulu Radyo ve TV programcılığı bölümü öğrencisidir.

Uğur Ersöz was born in 04.03.1993 in Salihli, Manisa. He graduated from Salihli High School. At the present time, he is student in the department of Radio and TV programming at Safranbolu Vocational School.

Film Detayları
Künye