The All Off
The All Off
The All Off
The All Off
The All Off

The All Off

SİNOPSİS

Yolsuzluk, baskı ve öfke dolu bir şehirde, şehrin sıradan sakinleri arasında gezintiye çıkıyoruz. Bir çay evinde iki adamla tanışıyoruz. Solda gördüğü bir ilaç firmasının reklamından ilaç firmalarının karlılığı hakkında sıradan bir sohbet başlatıyor. Şirket-çalışan-devlet ilişkisindeki ilgi sırasını açıklarken, farkına varmadan kendisini bu düzenin farklı duraklarına konumlandırır. Daha sonra, bir otobüste, iki farklı adam arasındaki bir sohbette, adamlardan biri arkadaşına, bastırılmış öfkesi, nefreti ve arzularıyla aynı otobüsteyken patronunun yozlaşmış, çarpık ilişkilerini anlatır. Şehrin sokaklarının diğer tarafında iki genç, tıpkı cadde gibi marketin önünde kirli ve belirsiz bir konuşma yapıyor.

In a city of corruption, repression, and anger, we take a stroll among the ordinary inhabitants of the city. We meet two men in a teahouse. From the advertisement of a pharmaceutical company he sees on the left, he opens an ordinary conversation about the profitability of pharmaceutical companies. While explaining the order of interest in the company-employee-state relationship, he positions himself at different stops of this order without realizing it. Later, on a bus, in a conversation between two different men, one of the men tells his friend about the corrupt, twisted relationships of his boss, while he is on the same bus with his repressed anger, hatred and desires. On the other side of the city streets, two young people have a dirty and unclear conversation in front of the grocery store, just like the street. The man on the left as he walks between stops with his past, desires and anger, the one on the right, with his strange silence, will witness this monologue rather than joining it.

YÖNETMENİN BİYOGRAFİSİ

1983 İstanbul doğumlu Mehmet Parmaksız, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sosyoloji okudu. Fotoğrafa olan ilgisini çeşitli reklam, dizi ve sinema filmlerinde yönetmen asistanı olarak çalışarak sürdürdü. 2013 yılından bu yana TRT için Afganistan’dan Endonezya’ya kadar farklı coğrafyalarda belgesel yönetmeni / görüntü yönetmeni olarak deneyim kazandı. 2017 yılından itibaren ağırlıklı olarak senaryo yazdığı reklam filmlerinde yönetmen olarak çalışmaktadır.

Born in 1983 in Istanbul, Mehmet Parmaksız studied sociology at Mimar Sinan Fine Arts University. He continued his interest in photography by working as a director’s assistant in various commercials, series, and cinema. Since 2013, he has gained experience as a documentary director/cinematographer for TRT in different geographies from Afghanistan to Indonesia. Since 2017, he has been working as a director in commercials which he writes mainly the screenplays.

Filmography

Yüzler: Documentary Series (5 Episodes) – Director – 2016

Buna Değer: Documentary Series (1 Episode) – Director – 2016

Bir Gün: Documentary Series (1 Episode) – Director – 2017

Önyargılardan Tahliye: Documentary – Director – 2018 (Supported by European Union and Ministry of Justice of Turkey)

Various Commercials: Director – 2017/2020

Film Detayları
Künye