Give It Back
Give It Back

Give It Back

SİNOPSİS

Olivia just moved to Israel from New York. Throughout her first day of school in the 6th grade she tries to survive, navigating through the new country she just landed in, her new school and new peers, unsure where she will end up at the end of the day.

Olivia, New York’tan İsrail’e yeni taşındı. 6. sınıftaki okulunun ilk günü boyunca hayatta kalmaya çalışıyor, yeni indiği yeni ülkede, yeni okulunda ve yeni akranlarında günün sonunda nereye gideceğinden emin olamayarak.

YÖNETMEN BİYOGRAFİSİ

Ruchama Ehrenhalt is a graduate of Ma’aleh School of Film and Television in Jerusalem. She also has a BA from Herzog College of Education, majoring in Literature and Communications. She served in the IDF as a Foreign Liaison to the Jordanian Military. Originally from Long Island, Ruchama moved to Israel when she was 4 years old and grew up in Bet Shemesh, Israel. She is currently a resident of Jerusalem, where she volunteers at the Jerusalem African Community Center in their human rights department working with asylum seekers from Eritrea and Sudan. She recently left her job as the head of Educational Sales at Go2Films, a film distribution and marketing company. Ruchama is currently working at The Feuerstein Institute as the resource development coordinator and getting her masters in Human Rights Practice from the University of Arizona.

Ruchama Ehrenhalt, Kudüs’teki Ma’aleh Film ve Televizyon Okulu mezunudur. Ayrıca Herzog Eğitim Koleji’nden Edebiyat ve İletişim alanında lisans derecesi vardır. IDF’de Ürdün Ordusu’na Yabancı İrtibat Bürosu olarak görev yaptı. Aslen Long Island’dan olan Ruchama, 4 yaşındayken İsrail’e taşındı ve İsrail’in Bet Shemesh kentinde büyüdü. Şu anda Kudüs’te ikamet ediyor ve burada Kudüs Afrika Toplum Merkezi’nde Eritre ve Sudan’dan sığınmacılarla çalışan insan hakları departmanında gönüllü çalışıyor. Kısa süre önce, bir film dağıtım ve pazarlama şirketi olan Go2Films’de Eğitim Satışları müdürü olarak işinden ayrıldı. Ruchama şu anda Feuerstein Enstitüsü’nde kaynak geliştirme koordinatörü olarak çalışıyor ve Arizona Üniversitesi’nden İnsan Hakları Uygulamaları alanında yüksek lisans derecesi alıyor.

Film Detayları
Künye