ELEPHANTBİRD
ELEPHANTBİRD
ELEPHANTBİRD
ELEPHANTBİRD
ELEPHANTBİRD

ELEPHANTBİRD

SİNOPSİS

Bir minibüs, dağların üzerinden Kabil’e giden bir yolculukta. Otobüsteki her kişinin bu yolculuğa çıkmak için bir nedeni vardır. Yaşlı bir adam ölmeden önceki son dileği olarak torununa bir hindi vermek için seyahat etmektedir. Ancak ana yol isyancılar tarafından kapatıldı. Çok güvenli olmayan alternatif bir yol kullanmaya karar veriyorlar ve yine de isyancılar tarafından yakalanma olasılığı var.

A mini-bus is on a journey across the mountains to Kabul. Each person on the bus has a reason to take this journey. An old man is traveling to give a turkey to his grandchild, as his last wish before dying. However, the main road is blocked by insurgents. They decide to use an alternative road, which is not very secure, and there is still the possibility of getting caught by insurgents.

YÖNETMENİN BİYOGRAFİSİ

Amir Masoud Soheili, uluslararası ödüllü bir kısa film yapımcısı, Festival yönetmeni ve programcısıdır. 2015’te en çok onurlandırılan yedi İranlı kısa film yapımcısından biri oldu.

Masoud Soheili 1988 yılında İran’ın Meşhed şehrinde doğdu. Endonezya ve Güney Kore’de sinema okudu.

Sadece ikinci kısa filmi “Mavi gözlü çocuk” (2014) ile 140’tan fazla uluslararası film festivalinden 20 uluslararası ödül kazandı.

10. Yogya Netpac Asya Film Festivali (2015), Endonezya’da Viddsee Juree ödül yarışması (2016), Portekiz’de Avanca Uluslararası Film Festivali (2016 ve 2018), Sri Lanka’da SAARC Film Festivali (2017) ve Hindistan’da Kerala Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali (2018) ve Türkiye’de Malatya Uluslararası Film Festivali (2018).

Pakistan, İslamabad’daki “Asya Barış Film Festivali” nin kurucu ortağı ve yaratıcı yönetmeni ve İstanbul, Türkiye’de “Değişen Perspektif Amaçlı Film Festivali” programcısıdır. İran’ın Mashhad kentinde düzenlenen Inaugural “Safe Community” Uluslararası Film Festivali’nde festival yönetmeni olarak çalıştı (2017).

Amir Masoud Soheili is an internationally awarded short filmmaker, Festival director and programmer. He has been one of the seven most honored Iranian short filmmakers in 2015.

Masoud Soheili was born in 1988 in Mashhad, Iran. He studied cinema in Indonesia and South Korea.

Just with His second short film “Blue eyed boy” (2014) he won 20 international awards from more than 140 international film festivals.

He was member of the juries of the 10th Yogya Netpac Asian Film Festival (2015) ,Viddsee Juree awards competition in Indonesia (2016), Avanca International Film Festival in Portugal (2016 and 2018), SAARC Film Festival in Sri Lanka (2017) and International Documentary and Short Film Festival of Kerala in India (2018) and Malatya International Film Festival in Turkey(2018).

He is co-founder and creative director of “Asia Peace Film Festival” in Islamabad, Pakistan and programmer of “Changing Perspective Intentional Film Festival” in Istanbul,Turkey. He was also worked as a festival director of Inaugural “Safe Community” International Film Festival in Mashhad, Iran (2017) .

Film Detayları
Künye